Materiaalisalkku

Av. TUL:n alle 13 v. ja 18 v. poikien sekä alle 18 v. tyttöjen vapaapainin mestaruuskilpailut sekä alle 10 v. poikien kansalliset vapaapainikilpailut 30.10.2011


Paikka Kouvolan Kuusankoski
Järjestäjä Voikkaan Viesti.
 
Pojat 18v:
46 kg: 1) Joona Koskinen YTK, 2) Joonas Törmälehto HaHe, 3) Santeri Maijala KI.
50 kg: 1) Jami Torjama KarkU, 2) Tomi Heikkilä KoPa, 3) Jani-Petteri Lindman LoRi.
54 kg: 1) Leevi Ukkola HaHe, 2) Tomi Eronen PopI, 3) Jimi Gustafsson KarkU, 4) Toni-Pekka Järvinen VarTa, 5) Jimi Aaltonen KarkU.
58 kg: 1) Eero Sillanpää KoPa, 2) Paavo Rantanen PTI, 3) Lauri Happonen YTK, 4) Esa Järvinen YTK, 5) Mauri Holopainen KI.
63 kg: 1) Mikko Lahtinen KoPa, 2) Rasmus Peltola VaaKu, 3) Mirko Mäkinen KarkU.
69 kg: 1) Markus Jaakkola LA, 2) Miika Heinonen TuTo, 3) Jesse Itkonen VarTa, 4) Teemu Mäntyniemi HPM, 5) Ville Pukkinen SimVe.
76 kg: 1) Vili Sillanpää KoPa, 2) Timo Rantamäki KoPa, 3) Juha Fofonoff KoPa, 4) Ismo Saastamoinen SimVe, 5) Magomed Abdulbuta HPM.
85 kg: 1) Antti Laukkanen JVK, 2) Riku Liikkanen LrTU, 3) Riku Viitanen VUV.
 
Pojat 13v:
30 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Kasper Törmälä KI, 3) Erkki Sohlman MuurY, 4) Emil Huovila KoPa, 5) Joonas Silvan LrTU.
32 kg: 1) Teemu Laurila VUV, 2) Valtteri Tuhkanen PopI, 3) Jasper Oksanen LA, 4) Eemil Pitkänen LrTU.
35 kg: 1) Leo Westerlund HPM, 2) Timi Eronen PopI, 3) Arthur Chamba PopI, 4) Jimi Torjama KarkU, 5) Ville Jaskari HPM, 6) Werner Weltzien NoPy.
38 kg: 1) Eetu Teräväinen HPM, 2) Kalle Starck KKV, 3) Jesse Lohva PopI, 4) Aleksi Heilala LA, 5) Miska Aaltonen KarkU, 6) Väinö Nuutinen PTI.
42 kg: 1) Miikka Soikko KI, 2) Niko Gardemeister VUV, 3) Martti Kuha SimVe, 4) Niko Pekkarinen HPM, 5) Rasmus Ruismäki HPM, 6) Roni Puustelli LoRi.
46 kg: 1) Casper Väliahdet YTK, 2) Sampsa Kotamäki KarkU, 3) Jami Järvinen Haka, 4) Ilja Vanhala PopI, 5) Jaakko Kettunen PopI, 6) Sakari Eskola KI.
50 kg: 1) Juho Pahikainen HaHe, 2) Jere Pitkälä HI, 3) Artjom Krasnov EST, 4) Ko Reh PopI, 5) Eemeli Jokinen NoPy, 6) Tatu Alari TuTo.
54 kg: 1) Elias Tyystälä KI, 2) Kosti Kankaanpää TuTo, 3) Roope Halonen KPM, 4) Eetu Järvinen KI.
58 kg: 1) Arvi Savolainen LA, 2) Paavo Porkka NoPy, 3) Jaro Nieminen LoRi, 4) Arttu Mutanen Haka. 69 kg: 1) Aleksi Sorvali LoRi.
+69 kg: 1) Verneri Salmi LäLu.
 
Tytöt 18v:
26 kg: 1) Aliisa Tuomi ViPy.
28 kg: 1) Julia Grönholm ViPy.
30 kg: 1) Eva Urhonen TuTo.
32 kg: 1) Taru Vainionpää HaHe.
34 kg: 1) Anni Hyrkkänen LrTU, 2) Elli Tuomi ViPy, 3) Venla Peltola LrTU.
44 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Jessi Torjama KarkU.
52 kg: 1) Emma Järvinen VarTa, 2) Manta Konttila HPM.
57 kg: 1) Karita Kohtala VUV, 2) Anastassija Krasnova EST.
68 kg: 1) Janika Lönngvist HaHe, 2) Hanna Ullakko KI, 3) Roosa Halonen KPM.
 
Pojat 10v kansalliset kilpailut: (ei vaikuta seurapisteisiin)
24 kg: 1) Rasmus Itkonen VarTa, 2) Antti Salminen VoVi, 3) Nestori Hirvonen LoRi.
26 kg: 1) Eetu Huovila KoPa, 2) Artturi Häkli ViPy, 3) Riku Puustelli LoRi.
28 kg: 1) Juho Lamberg VaaKu, 2) Eero Suoanttila LrTU, 3) Tuomas Sinervö ViPy.
30 kg: 1) Niko Hynninen PTI, 2) Oliver Weltzien NoPy, 3) Voitto Kärkkäinen HaHe, 4) Kalle Järvinen VoVi, 5) Vili Heikkilä KoPa, 6) Kalle Falck PopI.
32 kg: 1) Riku Suhonen VaaKu, 2) Arsi Rosenberg VarTa, 3) Eemeli Rautanen ViPy.
35 kg: 1) Eetu Pulliainen Haka, 2) Rasmus Liimatainen TuTo, 3) Matias Tuukkanen VaaKu, 4) Olli Heinonen PopI.
38 kg: 1) Jaakko Peurala KVV, 2) Ashab Tutuev HPM, 3) Pietari Pohjolainen Haka, 4) Marko Karppinen ViPy, 5) Aleksi Martiskainen JVK, 6) Sampo Koho NoPy.
42 kg: 1) Ukko-Pekka Koho NoPy. +42 kg: 1) Jere Grahn KI, 2) Joni Pahikainen HaHe, 3) Iiro Haukkavuori VoVi.
 
Seurojen väliset pisteet:
1) Kouvolan Painijat 35, 2) Kemin Into 32, 3) Karkkilan Urheilijat ja Popinniemen Isku 31, 5) Haukiputaan Heitto ja Helsingin Paini-Miehet 29, 7) Ylä-Tikkurilan Kipinä 25, 8) Voikkaan Urheilu-Veikot 21, 9) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 20, 10) Lahden Ahkera 19, 11) Turun Toverit 17, 12) Loviisan Riento 15, 13) Varkauden Tarmo 13, 14) Viialan Pyry 11, 15) Muuramen Yritys 10, 16) Simpeleen Vesa ja Estonia 9, 18) Nokian Pyry ja Kotkan Painimiehet 8, 20) Helsingin Haka 7, 21) Power Twisters Imatra, Joensuun Voimailukerho, Porvoon Weikot ja Läyliäisten Luja 6, 25) Vaajakosken Kuohu, Kuopion Kisa-Veikot ja Heinolan Isku 5, 28) Jyvässeudun Paini-Ässät, Voikkaan Viesti ja Kotkan Voima-Veikot 0.
 
Osallistujia 138, seuroja 30, otteluita 209.
TUL:n painin tuki ry:n stipendi Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto.