Materiaalisalkku

Av. alle 13v ja 17v poikien ja alle 17v tyttöjen TUL:n mestaruuskilpailut sekä alle 10 v. avoimet kv kilpailut

29.1.2012 Porvoo (PoWe)

Pojat 17 v.
38 kg: 1) Jimi Torjama KarkU.
42 kg: 1) Miikka Soikko KI, 2) Martti Kuha SimVe, 3) Rasmus Ruismäki HPM.
46 kg: 1) Daniel Poliakov YTK, 2) Joona Koskinen YTK, 3) Ville Tuomi ViPy, 4) Joonas Törmälehto HaHe, 5) Santeri Maijala KI.
50 kg: 1) Indrek Kivimaa Viro, 2) Keyt Muuga Tartto Viro, 3) Verneri Korkee YTK, 4) Kalle Pajunen NoPy, 5) Tomi Hietalahti HI, 6) Samu Lehdonmäki NoPy.
54 kg: 1) Timi Hurskainen LA, 2) Elias Tyystälä KI, 3) Markus Sihtola YTK, 4) Leevi Ukkola HaHe, 5) Yan Novikov Venäjä, 6) Jarkko Iltanen ViPy.
58 kg: 1) Timi Utriainen HI, 2) Esa Järvinen YTK, 3) Paavo Rantanen PTI, 4) Alexei Kunyshev Venäjä, 5) Mario Mägisalu Viro, 6) Mauri Holopainen KI.
63 kg: 1) Lauri Leier Viro, 2) Tatu Ahonen PopI, 3) Veeti Väliahdet YTK, 4) Artur Pinnonen Viro, 5) Richard Ott Leitham Viro, 6) Eemeli Nisula HaHe.
69 kg: 1) Miro Savonsalmi KirkU, 2) Joosep Könnap Tartto Viro, 3) Henry Majaniemi KPM.
76 kg: 1) Rene Aleksander Novikov Viro, 2) Ismo Saastamoinen SimVe, 3) Joni Järvinen KI.
85 kg: 1) Mihkel Lappmaa Viro, 2) Gerrith Pungas Viro.
97 kg: 1) Eetu Peltoniemi TaPs, 2) Ville Saastamoinen HyPk.
115 kg: 1) Topi Hattukangas PoWe.

Pojat 13 v.
30 kg: 1) Tino Ojala Haka, 2) Kasperi Kauhanen PoWe, 3) Erkki Sohlman MuurY, 4) Oliver Weltzien NoPy.
32 kg: 1) Teemu Laurila VUV, 2) Valtteri Tuhkanen PopI, 3) Niko Laitila TuTo, 4) Eemeli Rautanen ViPy, 5) Emil Huovila KoPa, 6) Kalle Falck PopI.
35 kg: 1) Edvin Kin MK Nelson Viro, 2) Juho Ronkainen VaSa, 3) Leo Westerlund HPM, 4) Rasmus Häggström KirkU, 5) Werner Weltzien NoPy, 6) Topias Saari HI.
38 kg: 1) Jegor Jakovlev SK Tapa Viro, 2) Arthur Champa PopI, 3) Eetu Teräväinen HPM, 4) Jiri Toiva VaSa, 5) Sauli Heijari PopI, 6) Miska Aaltonen KarkU.
42 kg: 1) Ranet Kaljola MK Nelson Viro, 2) Kalle Starck KKV, 3) Niko Gardemeister JäVo, 4) Riku Hoikka HeTa, 5) Anti Privits Est, 6) Jesse Lohva PopI.
46 kg: 1) Casper Väliahdet YTK, 2) Aaro Savonsalmi KirkU, 3) Georg Jakimainen SK Tapa Viro, 4) Sampsa Kotamäki KarkU, 5) Hans Uku Leitham Viro, 6) Ilja Vanhala PopI.
50 kg: 1) Denis Bolunov Virot, 2) Joonas Kokko HeTa, 3) Ko Reh PopI, 4) Severi Saari HI, 5) Murat Israpov VaSa, 6) Arsi Haukijärvi KuusNs.
54 kg: 1) Riku Martikainen YTK, 2) Kosti Kankaanpää TuTo, 3) Karli Pärnä Viro, 4) Veikko Röyskö HeTa, 5) Lauri Pajunen NoPy, 6) Artturi Mamia TaPs.
58 kg: 1) Juho Pahikainen HaHe, 2) Arttu Mutanen Haka, 3) Georg Kovzarov Virot, 4) Eetu Järvinen KI, 5) Arttu Vähämaa TaPs.
63 kg: 1) Rasmus Halttunen HeTa.
+69 kg: 1) Rasmus Ruotsalainen KirkU, 2) Patrick Andersson KarkU.

Tytöt
26 kg: 1) Aliisa Tuomi ViPy, 2) Anni Petman YTK.
34 kg: 1) Anni Hyrkkänen LrTU, 2) Taru Vainionpää HaHe, 3) Viivi Voutilainen MuurY, 4) Elli Tuomi ViPy, 5) Heta Viemerö JäVo.
44 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY.
48 kg: 1) Jessi Torjama KarkU.
52 kg: 1) Jade Lindfors Haka.
68 kg: 1) Hanna Ullakko KI.

**********************************

Alle 10 v. poikien avoimet kansainväliset kilpailut

24 kg: 1) Sampo Varpio PoWe, 2) Antti Salminen VoVi, 3) Ukko Pakkanen PoWe, 4) Onni Koskenlaita PoWe. 26 kg: 1) Henri Toiva VaSa, 2) Kristo Merilain Viro, 3) Nico Hakala TaPs, 4) Eetu Huovila KoPa, 5) Tero Suoanttila LrTU, 6) Nestori Hirvonen LoRi.
28 kg: 1) Ekeköu Leitham Viro, 2) Valtteri Heikkilä TaPs, 3) Jesse Nordman YTK, 4) Jani Haimakainen KPM, 5) Aku Hänninen Haka, 6) Niki Joutjärvi Pilke.
30 kg: 1) Voitto Kärkkäinen HaHe, 2) Vili Heikkilä KoPa, 3) Aarne Uusimäki PoWe, 4) Jere Palm KarkU, 5) Kalle Järvinen VoVi, 6) Roni Nevalainen KoPa.
32 kg: 1) Niko Heijari LoRi, 2) Otto Heikkinen Pilke, 3) Heikki Mamia TaPs.
35 kg: 1) Roni Piironen VaSa, 2) Olli Heinonen PopI, 3) Ron Siren KPM, 4) Aleksanteris Suvitie TuTo.
38 kg: 1) Raoul Aho Leitham Viro, 2) Veeti Laakso KPM)
42 kg: 1) Leo Kankkunen HeHaka, 2) Marko Karppinen ViPy.
+42 kg: 1) Iiro Haukkavuori VoVi, 2) Joel Haakana PoWe.

Joukkueiden pisteet
1) Viro 71, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 49, 3) Porvoon Weikot 33, 4) Popinniemen Isku 29, 5) Kemin Into 27, 6) Helsingin Haka 25, 7) Karkkilan Urheilijat ja Haukiputaan Heitto 24, 9) Viialan Pyry, Vantaan Sampo ja Tampereen Painiseura 22, 12) Kirkkonummen Urheilijat 20, 13) Helsingin Tarmo 17, 14) Kotkan Painimiehet 16, 15) Muuramen Yritys 14, 16) Voikkaan Viesti 13, 17) Turun Toverit, Helsingin Paini-Miehet ja Heinolan Isku 12, 20) MK Nelson Viro 12, 21) Kouvolan Painijat ja Nokian Pyry 11, 23) Simpeleen Vesa, Tartto Viro ja SK Tapa Viro 10, 26) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 8, 27) Loviisan Riento 7, 28) Lahden Ahkera, Pilkanmaan Pilke, Voikkaan Urheilu-Veikot ja Järvenpään Voimailijat 6, 32) Hyvinkään Painiklubi 5, 33) Venäjä ja Kuopion Kisa-Veikot 5, 35) Power Twisters Imatra 4, 36) Kuuslahden Nuorisoseura 1.

Joukkueita 36, painijoita 187, otteluita 274.

TUL:n Paini Tuki ry:n stipendi Miro Savonsalmi Kirkkonummen Urheilijat, 17 v. paras painija Lauri Leier Viro, 13 v. paras painija Tino Ojala Helsingin Haka ja 10 v. paras painija Sampo Varpio Porvoon Weikot